Chorvatsko na jachtě

 

Vážení kamarádi a přátelé,

 

jako většina kluků jsem i já v dětství četl dobrodružné knížky a snil o plavbě po moři. Dnes realizujeme tyto své klukovské sny. Po deseti letech od změny společenských poměrů jsem dokázal učinit základní nezbytný krok – získal jsem oprávnění kapitána pro námořní plavbu.

            Od roku 2001 trávím část svého života na moři. Za dobu do poloviny roku 2007 jsem uplul na moři téměř 4,5 tisíce námořních mil. Jedna námořní míle je 1,852 km. Tisíc mil se považuje za minimum k získání zkušeností pro bezpečnou plavbu v jakémkoliv počasí. Uplutím jednoho tisíce mil na moři se získají zkušenosti srovnatelné se sto tisíci kilometry řízení auta.

Zažil jsem na moři mnoho krásných rekreačních chvil. Osahal jsem také moře ze té odvrácené strany. Zažil jsem situace, kdy během několika minut se z úplného bezvětří počasí změnilo ve větrnou bouři, která odnáší střechy domů. Zažil jsem noční plavbu v dešti, kdy nebylo kolem vůbec nic vidět, loď byla zmítána velkými vlnami a pluli jsme výhradně podle přístrojů; také bouři kdy motor tlačil loď na plné obrátky proti vlnám a větru, loď stála na místě a útesy ostrova za námi se nechtěly ztratit v bílé tmě. Zažil jsem dvakrát závody mistrovství České republiky v námořním jachtingu, a to kategorie Elan a kategorii Off shore, kdy ve velkém větru pluly vedle sebe soutěžící jachty v minimálních odstupech, takřka na dosah ruky nebo jsme byli na moři nepřetržitě téměř 48 hodin. Zkrátka a dobře získal jsem kvalifikaci, která mi umožňuje bezpečně se pohybovat v přímořských vodách.

            Již několik let vozím po moři svou rodinu, své kamarády a známé a jejich kamarády a známé.

            Všechny posádky se skládají z lidí, kteří si chtějí prohlédnout moře vzdálené od břehů, chtějí se kochat pohledy na pobřeží z lodě, chtějí poznávat menší ostrovy, kde civilizace je o krok pomalejší, hospůdky malebnější, domorodci vstřícnější vůči návštěvníkům. Chorvatské pobřežní vody splňují všechny tyto požadavky. Říká se, že Chorvatské ostrovy patří k nejromantičnějším místům v Evropě.

            Zároveň si chlapi chtějí osahat základy námořnického řemesla, které znají z dětských dobrodružných knih. Proto rádi vykonávají práce a funkce, které k námořní plavbě nezbytně patří.

            Režim plavby

            Jezdíme v týdenních intervalech, vždy od soboty do soboty. Režim týdenní plavby je následující.

V sobotu probíhá přebírání lodi, noví námořníci se seznamují vzájemně a s prostředím, ve kterém stráví týden. Probíhá základní instruktáž nových námořníků včetně praktických nácviků.

            V neděli vyplouváme a podle směru a síly větru operativně stanovujeme denní cíle tak, abychom si užili plachtění, koupání ve volném moři, dovádění ve vodě s využitím možností, které nabízí právě a jen námořní jachta a v jiných podmínkách jsou nerealizovatelné. Vždy se přesunujeme někam, abychom každý večer dosáhli jiného břehu. A to buď přístavu nebo malebné zátoky, kde přespáváme na lodi pouze ukotvené, která je houpána mořskými vodami jako nemluvně v kolíbce.

            Vždy bývá poblíž místní malebná hospůdka, kde lze ochutnat rybářské speciality, dobré jižní víno a podobné světské radosti.

            Takhle to probíhá celý týden. Podmínkou je, že se v pátek večer musíme vrátit do výchozího přístavu. Za týden absolvujeme vždy nějaké „kolečko“, přičemž obvykle uplujeme 150 až 300 námořních mil. Nejsme hltači vzdáleností. Základní pravidlem je, že na lodi musí být maximální pohoda.

            Sejde-li se na lodi zkušenější posádka, volíme z kraje týdne noční plavbu, která poskytuje nezapomentelné zážitky, navíc se dostáváme do míst vzdálenějších od výchozího a cílového přístavu.

            Charakter plavby vždy záleží na složení posádky, její zkušenosti a touze po dobrodružství.

 

 

Charakteristika Lodí

Plujeme na moderních plachetnicích vyrobených v 21. století. Tyto lodě jsou maximálně bezpečné a prakticky nepotopitelné. Mají těžiště umístěno hluboko pod hladinou moře, takže jsou nepřevratitelné bočním větrem. Někteří z nás pamatujeme ruské bábušky, které se z každé polohy vždy samy vrací do vzpřímené polohy – jachty jsou postaveny na podobném principu. Lodě jsou konstruovány tak, že v případě nezvládnutí jejich řízení se samy natočí proti větru, čímž se zastaví a vzpřímí. Plachetnice jsou vybaveny dvěmi plachtami umožňujícími veškeré manévrování na moři. Pro zajíždění a vyjíždění z přístavů a pro nepřízeň větru jsou vybaveny dieslovými motory o výkonu 12 až 55 kW, které zaručují ovladatelnost lodí i v nejnepříznivějším počasí. Zásoba nafty je velká. Hlavní konstrukční motiv u všech lodí je zajištění maximální bezpečnosti posádky.

           

            Parametry lodí

            Na svých plavbách používáme plachetnice o délce 33 až 50 stop, tj. přibližně 10 až 15 metrů. Šířka lodí je 3,5 až 4,5 metry. Tyto plachetnice jsou pro 6 až 12 lidí. Lodě jsou vybaveny ubytovacím zařízení odpovídáním velmi slušnému penzionu nebo kempu. Teplá voda a možnost sprchování včetně intimní hygieny jsou neustále k použití. Loď je vybavena kuchyní s nádobím, která umožňuje pohodlnou přípravu jídla tak, že lze na lodi strávit mnoho dnů bez kontaktu s břehem.

 

Typická dispozice je na následujícím obrázku:

 


salon

 
                       

přední kajuta

 

zadní kajuta

 
                                                                                                                                    

WC s koupelnou

 
 

 


Vpředu jedna nebo dvě kajuty, vzadu dvě  kajuty, každá má dvojlůžko. Uprostřed lodi je salon se sezením, které se dá na noc upravit na další dvě lůžka. Velikost dvojlůžek je dostatečná i pro dva chlapy. Nejužší lůžka mají lodě délky 37 stop. Na lodích od délky 43 stop má jedna přední kajuta dvě lůžka v patře nad sebou

            V přístavech se do lodi dočerpává voda a loď je připojená na elektřinu. I když loď není napojena na elektřinu, z baterií funguje osvětlení a veškeré ovládání. Na lodi jsou k dispozici přikrývky a povlečení, netřeba si brát vlastní. Všechny lodě jsou vybaveny malým nafukovacím člunem, který slouží k dopravě posádky ze zakotvené jachty na břeh (obchod, hospoda), k prohlídce jeskyň (např. Modrá jeskyně na ostrově Biševo) a k zvyšuje možnosti skotačení na volném moři. Člun je možno osadit malým závěsným motorem o výkonu kolem 1 kW.

Začínal jsem s partnerem, charterovou společností Alfa Yacht Club. Tato společnost používá lodě 33 až 41 stop velké. V roce 2007 jsme již potřebovali větší lodě, a tak jsem našel nového partnera, a tím je Navigatour – Aleš Morávek. Tento partner je schopen zajistit větší sortiment lodí ve více destinacích.

Mateřským přístavem jsou chorvatská města (letoviska) Rogoznica, Biograd na moru a Sukošan

Doprava do výchozího přístavu

Biograd na moru je z Ostravy asi 900 km. Cesta vede přes Brno, Mikulov, Vídeň, Graz, Maribor (Slovinsko), Záhřeb, Karlovac, Zadar. Dva řidiči dojedou non-stop za cca 12 hodin. Lze také přenocovat na severu Chorvatska v oblasti Plitvických jezer. To znamená opustit dálnici. Posádka se vždy domlouvá na společné cestě. Každé auto si rozpočítává své náklady mezi osoby, které veze. Sukošan je o něco blíž. Do Sukošanu se dá přijet z Ostravy za 9 hodin, ale takového času jsem nikdy nedosáhl.

Náklady

Pronájem lodi vychází podle velikosti lodi, počtu lidí a termínu plavby obvykle mezi 8 až 10 tisíci Kč na osobu a týden. V ceně pronájmu je i povlečení, půjčení motoru do nafukovacího člunu, provozní poplatky, závěrečný úklid lodě .

 

 

Další výdaje:

Přístavní poplatky. Přístavní poplatky se platí podle délky lodě a počtu osob v každém přístavu jinak. Většinou to vychází od 15 HRK do 60 HRK (chorvatská kuna je asi 4,00 Kč) na osobu za noc v přístavu. Platí se podle konkrétních podmínek každý den. Kotvení ve volné zátoce se většinou neplatí.

 

Spotřeba nafty lodního motoru –  záleží na podmínkách větru a chuti posádky přemísťovat se v bezvětří. Platí se podle skutečnosti po závěrečném natankování (lodě se přebírají a odevzdávají s plnou nádrží nafty). Většinou se projezdí do  300,- Kč na osobu.

Strava – většinou se vozí základní strava z Česka. Ve velkých přístavech lze nakoupit v samoobsluze vše. Ceny jsou asi o 20 až 50% vyšší než v českých supermarketech. Na lodi se většinou připravuje jídlo společně. Ideální je, pokud se jeden námořník ujme role kuchaře.
Většina posádek (ještě jsem nezažil výjimku) doplňuje stravu ze zdrojů místních tržišť a hospůdek.

 

 

Suma sumárum – za 15 tisíc si člověk užije nádherný týden, přičemž mu zbude i na pivo, víno nebo zmrzlinu. Přitom nemá pocit chudého příbuzného. Tento náklad lze pochopitelně snížit.

 

            Tolik základní informace.

 

            Těším se na nádherné zážitky s Vámi.

 

           

 

Jarda Nejedlík, kapitán

 

 

 

Poslední aktualizace textu v Ostravě, září 2007.

 

Text byl vytvořen za pomocí informací připravených Mojmírem Nováčkem – Pirátem. 

Děkuji své ženě za recenze textů a za pochopení mých námořních vý(ú)letů.