Pobyt na lodi nám dává pocit volnosti a nezávislosti. Tento pocit je podpořen také tím, že máme na lodi zásoby jídla v podstatě na celou plavbu. Při cestách do přístavu autem vozíme většinu zásob z Česka. Při cestách letadlem se nakupují zásoby ve výchozím přístavu. Zásoby se uloží do úložných prostor, kterých je na lodi dostatek. Pro vaření je k dispozici plynový sporák s dvouplotýnkovým vařičem a pečící troubou. Kuchyňka je vybavena základním nádobím pro přípravu stravy plného počtu lidí. Také talířky, hrníčky a příbory jsou součástí výbavy.

 

Pro každou posádku je důležité domluvit pravidla stravování.

 

Nejhorší varianta je, když se posádka rozdělí na několik skupinek, které si připravují stravu samostatně. V této variantě je kuchyňka malá, jednotliví kuchaři si vzájemně zavazí, časování stravy je složité….

 

Všechny další varianty centrálního vaření jsou lepší. Ze zkušeností doporučuji následující varianty:

1. V posádce se najde jeden kuchař, pro kterého je vaření radostí. Všichni další členové posádky ho chválí za předvedené výkony a pomáhají mu. Tento kuchař před vyplutím buď určí kdo má co koupit nebo nakoupí zásoby v úzkém kruhu a zbytku posádky předloží účet.

2. Posádka se domluví způsobem, že každý den připraví jídlo pro celou posádku jeden člen z vlastních zásob. Tak se postupně vystřídají.

3. Každý člen posádky nakoupí jídlo na celý pobyt (týden) pro sebe. Pak se na lodi lidé domlouvají, co kdo koupil, co se „dá zamíchat dohromady“, a kdo to připraví tak, aby se opět vařilo centrálně.

 

Někteří fajnšmekři kuchaři si vozí svůj kuchařský ostrý nůž nebo velký hrnec.

Někteří kuchaři dokáží sami zkombinovat zásoby převzaté od jednotlivých členů posádky a vařit centrálně z toho „co se sešlo“.

 

Ve všech variantách se na místních trzích dokupuje chléb, pečivo, ovoce a zelenina.

 

Každá posádka nejméně na jednu večeři zavítá do hospůdky ochutnat místní speciality a nasát místní kolorit.